Kofein a tein: Jaké účinky mají na naše tělo a mysl?

Kofein a tein: Jaké účinky mají na naše tělo a mysl?

Kofein a tein jsou alkaloidy, což jsou chemické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v rostlinách. Kofein je hlavní složkou kávy a tein je dominantní v čaji. Ačkoli jsou tyto dvě sloučeniny chemicky téměř identické, jejich účinky na tělo a mysl jsou poněkud odlišné.

Kofein
Začněme s kofeinem, tím silnějším z bratrů. Kofein je stimulant, který působí přímo na centrální nervový systém. Jakmile ho vypijete, rychle projde do vašeho žaludku a střev, odkud je absorbován do krevního oběhu. Během jedné hodiny od pití kávy dosáhne koncentrace kofeinu v krvi svého vrcholu.
Kofein působí tak, že blokuje receptory v mozku, které se normálně vážou na adenosin, neurotransmiter, který nás činí ospalými. Když je adenosin blokován, hladina dalších neurotransmiterů, jako je dopamin a noradrenalin, se zvyšuje, což vede k zvýšené bdělosti a koncentraci. Kofein také stimuluje tvorbu adrenalinu. Proto po šálku kávy cítíme větší energii, bdělost a můžeme se lépe soustředit.

Tein
Tein je v podstatě stejný jako kofein, s tím rozdílem, že jeho účinky jsou mírnější a delší. To je způsobeno tím, že je vázán na tanniny, což jsou antioxidanty nacházející se v čaji.
Tanniny zpomalují absorpci teinu do těla, takže místo rychlého nástupu účinku, jako u kofeinu, má tein pomalý, ale dlouhý účinek. Tím pádem čaj nezpůsobuje tak rychlý nárůst energie jako káva, ale jeho účinky zato trvají déle.
Tein má také mnoho pozitivních účinků na tělo a mysl. Pomáhá zlepšovat koncentraci, zvyšuje bdělost a zlepšuje náladu. Také podporuje trávení a pomáhá při detoxikaci těla.

Kofein versus tein
Představte si kofein jako raketu, která vás rychle vystřelí do vesmíru bdělosti a koncentrace. Tein je na druhé straně jako horkovzdušný balón, který vás pomalu a jemně vznáší do výšek klidu a soustředěnosti. Obě tyto nápoje mají své jedinečné vlastnosti a mohou vám pomoci dosáhnout různých stavů mysli.

Ať už jste tedy fanoušek kávy nebo čaje, vězte, že oba tyto nápoje mají své jedinečné vlastnosti a mohou vám pomoci dosáhnout různých stavů mysli. Naše široká a bohatá nabídka čajů a káv značky DZUMDZUM jistě uspokojí i ty nejnáročnější! 

Zakoupíte u nás kávu v mnoha variantách - od prvotřídní, čerstvě pražené zrnkové kávy z celého světa, která osloví i ty nejnáročnější kávové gurmány (i její ochucené varianty) až po rozmanitou paletu ochucených rozpustných káv pro ty, kteří mají rádi objevování nových chutí a vůní. Mezi nejoblíbenější příchutě patří jednoznačně Irish cream, vaječný likér, slaný karamel či lahodné belgické pralinky, pistácie nebo smetana-karamel, Malibu a mnoho dalších chutí a vůní. Na své si přijdou i milovníci ochucené mleté kávy.

V naší nabídce čajů objeví každý něco pro sebe - zelené čaje pro milovníky lehkých a osvěžujících chutí, aromatizované zelené čaje pro ty, kteří hledají něco neobvyklého, silný Pu-ehr pro skutečné znalce, relaxační bylinné čaje pro chvíle odpočinku a samozřejmě nechybí ani klasické černé čaje pro tradiční čajové milovníky.

Vyzkoušejte naše produkty a objevte své nové oblíbené chutě! 


Těšíme se na Vás na našem e-shopu či v našem kamenném obchodě V Modřanech.